
NARODOWY SPIS POWSZECHNY LUDNOŚCI I MIESZKAŃ 2011
POWSZECHNY SPIS ROLNY | ŁAWNICY SĄDOWI KADENCJI 2012-2015

Strategia Rozwoju Gminy Więcbork
STRATEGIA ROZWOJU GMINY WIĘCBORK
/uchwała Nr XIII/94/99 Rady Miejskiej w Więcborku z dnia 14.10.1999 r./
"Strategia" znajduje się w Urzędzie Miejskim w Więcborku, w pokoju nr 02
ul. Mickiewicza 22
89-410 Więcbork
nr tel. (0-52) 389 72 07 fax (0-52) 389 72 12, umwiecbork@poczta.onet.pl
WSTĘP DO "STRATEGII":
„STRATEGIA ROZWOJU GMINY WIĘCBORK”
„Strategia rozwoju gminy Więcbork” opracowana została na mocy uchwały Nr XIII/94/99 Rady Miejskiej w Więcborku z dnia 14.10.1999 r.
Obszarem opracowywanej „Strategii” jest gmina Więcbork w granicach administracyjnych.
„Strategia rozwoju gminy Więcbork” jest merytorycznie zgodna z dokonanymi do czasu jej ukończenia, ustaleniami zawartymi w opracowywanych obecnie /o przewidywanym zakończeniu późniejszym, niż zakończenie „Strategii:/: „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Więcbork” oraz w „Strategii rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego”.
Podstawowe cele wykonania strategii są następujące:
a) dokonanie kompleksowej analizy istniejącego stanu rozwoju gminy, ze zwróceniem szczególnej uwagi na te aspekty stanu istniejącego, które będą odgrywały zasadniczą rolę w przyszłym rozwoju gminy;
b) identyfikacja strategicznych szans i zagrożeń rozwoju gminy;
c) wyznaczenie celów i kierunków rozwoju gminy, realizujących aspiracje lokalnej społeczności oraz uwzględniających istniejące szanse i zagrożenia rozwoju;
d) stworzenie wykazu zagadnień, dla których należy opracować programy rozwoju niezbędne dla realizacji celów i kierunków rozwoju gminy.
Poniższe opracowanie – „Strategia rozwoju gminy Więcbork” – oprócz wewnętrznych uwarunkowań rozwoju, uwzględnia wpływ czynników zewnętrznych /uwarunkowania zewnętrzne/, w tym przede wszystkim funkcjonowanie gminy w systemach społeczno-gospodarczych: powiatu sępoleńskiego i województwa kujawsko-pomorskiego.
Opracowanie „Strategia rozwoju gminy Więcbork” składa się z 3 zasadniczych części:
1. Diagnozy prospektywnej, czyli analizy uwarunkowań, szans i zagrożeń rozwoju gminy, oceny stanu obecnego rozwoju, ze zwróceniem szczególnej uwagi na te aspekty stanu istniejącego, które będą odgrywały zasadniczą rolę w przyszłym rozwoju gminy.
2. Wyznaczenia wizji, celów i kierunków rozwoju gminy wraz z uwzględnieniem ich wariantowania.
3. Sporządzenia wykazu programów rozwoju wraz z wytycznymi do programów.
Całość analizowanych zagadnień jest rozpatrywana /zgodnie z metodologią stosowaną we wszystkich wykonywanych obecnie opracowaniach z zakresu planowania strategicznego gmin, powiatów i województw/ w podziale na 4 grupy tematyczne, obejmujące następujące zagadnienia:
a) zagadnienia przyrodnicze – tzw. sfera ekologiczna – obejmująca opis środowiska przyrodniczego oraz charakterystykę działalności człowieka w środowisku – zarówno procesy negatywne /jego degradację/, jak też pożądane /poprawa stanu i ochrona przyrody/;
b) zagadnienia społeczne – tzw. sfera społeczna – obejmująca całokształt zjawisk związanych z obecnością i działalnością człowieka: procesy i struktury demograficzne oraz warunki życia /w tym sytuacja na rynku pracy/ i obsługa instytucjonalna mieszkańców;
c) zagadnienia gospodarcze – tzw. sfera gospodarcza – przedmiotem analizy jest aktywność gospodarcza, w zakresie przedsiębiorczości, rolnictwa i turystyki;
d) zagadnienia infrastruktury technicznej – tzw. sfera infrastruktury – przedmiotem analiz jest stan rozwoju i zaspokojenia szeroko rozumianych potrzeb w zakresie transportu, łączności, energetyki, zaopatrzenia w wodę.
W celu maksymalnie pełnego przeanalizowania możliwości rozwoju gminy, powyższe 4 sfery uzupełniono o możliwie liczne porównania w zakresie analizowanych zagadnień z sąsiednimi obszarami oraz ze średnimi wartościami powiatowymi i wojewódzkimi, co pozwala na nakreślenie obiektywnego zewnętrznego tła zachodzących procesów. Możliwie dużą część zagadnień odniesiono do średniej dla województwa kujawsko-pomorskiego, niemniej jednak liczne wskaźniki zostały porównane do średniej dla byłego województwa bydgoskiego. Wynika to z jednej strony z braku nowszych danych, a jednocześnie w przypadku części zagadnień uzasadnione jest takie porównanie. Przez ostatnie ćwierćwiecze gmina funkcjonowała w systemie społeczno-gospodarczym województwa bydgoskiego, gdzie wszystkie gminy posiadały zbliżone zewnętrzne uwarunkowania rozwoju. Porównanie do średnich tego obszaru, pozwala więc na ocenę, na ile gmina Więcbork wykorzystała swoje szanse rozwojowe /lepiej, czy gorzej niż inne gminy/.
Horyzont czasowy opracowywanej „Strategii” określony jest na rok 2010 /niektóre zagadnienia do roku 2015/. Zmienność zjawisko społeczno-gospodarczych, wynikająca między innymi z faktycznego upodmiotowienia 3 szczebli samorządu, posiadających duże uprawnienia w zakresie kreowania rozwoju, jak również z perspektywy bliżej nie określonej czasowo akcesji Polski do struktur Unii Europejskiej, wreszcie zmienność wynikająca z coraz powszechniejszej globalizacji wszystkich aspektów życia społeczno-gospodarczego, w tym z rozwoju cywilizacji informatycznej, nie pozwala na wiarygodne prognozy rozwoju większości zagadnień w okresie dłuższym, niż dekada.
W trakcie opracowywania „Strategii” korzystano z materiałów Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy, danych uzyskanych z Urzędu Miejskiego w Więcborku, danych uzyskanych z badań ankietowych przeprowadzonych w Starostwie Powiatowym, z opracowań Wojewódzkiego Biura Planowania Przestrzennego w Bydgoszczy oraz z opracowanych dotychczas materiałów na potrzeby „Strategii rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego”.
W trakcie opracowywania „Strategii” dołożono wszelkich starań, by wykorzystane dane statystyczne oraz inne informacje, będące podstawą do analizy uwarunkowań, szans i zagrożeń rozwoju gminy, były możliwie najbardziej aktualne. Zdecydowana większość danych rozwoju gminy, były możliwie najbardziej aktualne. Zdecydowana większość danych statystycznych dotyczy roku 1998, informacje na temat realizacji zadań własnych gminy w zakresie infrastruktury – roku 1999. Część danych służących porównaniu sytuacji gminy do średnich wojewódzkich, a także innych obszarów, szczególnie położonych poza granicami województwa, dotyczy roku 1997 lub nawet 1996 /są one przytaczane tylko w celach porównawczych i nie stanowią podstawy do oceniania sytuacji gminy/. Najmniej aktualne są dane Powszechnego Spisu Rolnego, wykonanego w 1996 r. niemniej jednak są one obecnie jedynymi wiarygodnymi i oficjalnie publikowanymi danymi /w przekroju poszczególnych gmin/ dotyczącymi sytuacji w rolnictwie. Dlatego też informacje te możliwie szeroko uzupełniono danymi uzyskanymi z Urzędu Miejskiego, opisującymi rolnictwo na terenie gminy w roku 1999.
Spis treści 'Strategii rozwoju gminy Więcbork' (44kB)
Wstęp do Strategii (267kB)
Informacje ogólne - powierzchnia i ludność gminy, zewnętrzne uwarunkowania rozwoju, uwarunkowania wynikajace z położenia administracyjnego, uwarunkownia wynikajace z położenia komunikacyjnego i na tle sieci infrastrukturalnych znaczenia ponadlokal (948kB)
Sfera Gospodarcza (405kB)
Sfera Społeczna - liczby ludności (245kB)
Sfera Społeczna - Ruch naturalny (1623kB)
Sfera Społeczna - małżeństa, ruch emigracyjny, struktury ludności (struktury wieku, struktury płci) (1498kB)
Sfera Społeczna - struktury ludności (struktury wieku w miejscowościach wiejskich), Charakterystyka ludności związanej z rolnictwem (903kB)
Sfera Społeczna - sytuacja na rynku pracy, prognoza rozwoju ludności, charakterystyka sieci osadniczej, obsługa mieszkańców, warunki mieszkaniowe (1612kB)
Rolnictwo (519kB)
Turystyka (173kB)
Sfera Infrastruktury (169kB)
Synteza uwarunkowań rozwoju Gminy Więcbork (85kB)
Cele i kierunki rozwoju Gminy Więcbork (166kB)
Załącznik do Strategii (708kB)
Wytworzył: Ewa Kiestrzyn (26 czerwca 2003)
Opublikował: Ewa Kiestrzyn (26 czerwca 2003, 12:47:48)
Ostatnia zmiana: Ewa Kiestrzyn (6 czerwca 2008, 13:47:37)
Zmieniono: Informacja przeniesiona do archiwum
rejestr zmian tej informacji »
Liczba odsłon: 5869